Przekonania to inaczej nasze stanowisko wobec konkretnych spraw, pogląd co do którego jesteśmy pewni i stosujemy go w naszej codzienności.
Nierzadko są one nieuświadomione i automatycznie wpływają na nasze decyzje oraz sposoby działania. Każdy z nas posiada własny zbiór przekonań, zebranych na podstawie doświadczeń i refleksji. Dlatego istotne jest, by o tym pamiętać w kontakcie z innymi, dzięki temu łatwiej będzie nam uszanować drugą osobę i zrozumieć jej (i oczywiście własne) zachowania.
Poglądy te mogą stanowić wsparcie i pomoc, pobudzać do działania, nadawać sens poczynaniom, dodawać odwagi, poczucia sprawczości i pewności siebie. Np. jeśli żywimy przekonanie, że wszystkie trudności są do pokonania i nas wzmacniają, wzbudzi to automotywację, pozytywne emocje, pomoże w radzeniu sobie. Są też przekonania, które mogą nas hamować, ograniczać dostęp do naszych zasobów w pokonywaniu trudności poprzez stres, zawężenie perspektywy wyjścia z sytuacji np. wszyscy ludzie chcą nas oszukać. Stwierdzenia te, to zwykle błąd oceny –
uogólnienia, powstałe w wyniku pojedynczych zdarzeń, które szczególnie zapamiętaliśmy.
Warto czasem zwrócić uwagę na to jakimi przekonaniami najczęściej się posługujemy. Na tej podstawie można podjąć pracę nad tymi, które nie przynoszą korzyści, które powinniśmy nieco od nas oddalić i poddać w wątpliwość ich wagę w naszym życiu oraz wzmocnić te przynoszące pozytywne owoce.
A teraz krótkie ćwiczenie:
Przypomnij sobie jedno lub dwa poglądy, które wzbudzają w Tobie niepokój i ograniczają Twoje działanie. Zastanów się co dla Ciebie znaczą, o czym mówią, jaki jest prawdziwy powód ich występowania? Jaka myśl stoi za tym, że np. nie jesteś w stanie komuś odmówić/przedstawić swojego zdania/ rezygnujesz z dalszej aktywności?
Jakie sytuacje w moim życiu potwierdziły wymieniony pogląd? Jeśli obudziłbyś się rano i to przekonanie by zniknęło, co byś zyskał? Skąd biorą się we mnie trudne emocje? To nasze postrzeganie danej sprawy wywołuje w nas określone emocje, a nie samo wydarzenie.
A teraz pomyśl nad przekonaniami, które są dla Ciebie szczególnie ważne i dodają Ci siły do działania. Czy rzeczywiście z nich korzystasz? Kiedy możesz je ćwiczyć i zastosować?
Skierowanie uwagi na nasze zachowania i emocje, pozwoli nam na bardziej wnikliwą pracę nad sobą i przyniesie wymierne korzyści nie tylko dla nas, ale i dla naszego otoczenia.

Ewelina Przyczyna
Psycholog o specjalności psychoterapia
i psychologia zdrowia. Trener, szkoleniowiec.
Absolwentka Szkoły Onkowolontariatu.